Twój IP: 3.88.161.108

Marcelina, Maria, Marzena, Spycimir

Zodiak: Byk

Uczestnictwo w sympozjum zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke

Niedzielny październikowy zimny poranek. Pada pierwszy śnieg. Pogoda zachęca do pozostania w domu i spędzenia świątecznego dnia na leniuchowaniu. Jednak grupa artystów-gimnazjalistów błażowskich spieszy na spotkanie przed szkołą, aby udać się do Jarosławia. Uświetnią oni, jak co roku, swoim występem sympozjum organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke. Wraz z młodzieżą do Jarosławia udali się także opiekunowie: panie M. Kruczek – dyrektor szkoły, Z. Wysocka, B. Frańczak, A. Szul i  pan A. Szul.

„Aby wszyscy tworzyli jedno serce narodu” - to hasło przyświecało w niedzielę 28 października 2012r. uczestnikom sesji poświęconej sylwetce Służebnicy Bożej Annie Jenke, na którą wyjechali do Jarosławia nasi artyści. Głównym organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.

Hasło zostało zaczerpnięte z „Dzienniczków” Anny Jenke.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski z zastępcą Bogdanem Wołoszynem, przedstawiciele duchowieństwa,  członkowie Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke z Jarosławia wraz z siostrą zakonną dr Bernadettą Lipian oraz przedstawiciele Towarzystwa z całej Polski.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Surowca w jarosławskiej Kolegiacie z udziałem m.in. ks. proboszcza Mariana Bocho.

Następnie w Miejskim Ośrodku Kultury ks. dr Waldemar Janiga wygłosił wykład na temat wartości patriotycznych i zagrożeń chrześcijańskiej tradycji w dzisiejszej rzeczywistości. W wystąpieniu kładł nacisk na konieczność kształtowania poczucia wspólnoty w narodzie, więzi z miejscem zamieszkania, utożsamiania się z przeszłością naszego narodu.

Atrakcją spotkania okazał się występ artystyczny w wykonaniu naszych gimnazjalistów. Grupa błażowskich artystów przedstawiła spektakl zatytułowany "Puchar Sumienia".

Głównych bohaterów sztuki odegrali Hubert Kusz (Janusz) i Jakub Początek (ksiądz), którzy swoim aktorskim talentem zadziwili publiczność. Pozostałe, ale równie ważne role zagrali: P. Kanach (Marek), K. Hubka (mama), E. Sobczyk (Sylwia), K. Szpala (Kinga), N. Mikrut (dziennikarka), R. Kanach (ministrant) i R. Kanach (głos narratora).

Przedstawienie kierowane było głównie do ludzi szukających uniwersalnych wartości w życiu. Skłoniło do zastanowienia nad tym, jak należy postąpić w trudnych sytuacjach. Spektakl opowiada historię młodego olimpijczyka, który świadomie rezygnuje ze sławy, kariery sportowej i udaje się do szpitala oddać krew umierającemu koledze z dzieciństwa. Rezygnuje z kariery sportowej i wybiera pomoc przyjacielowi.

Wymowy sztuce dodał występ naszego zespołu wokalno-instrumentalnego w składzie: A. Legęć, D. Czekaj, D. Kozak, E. Leśniak, K. Drewniak, F. Kruczek, J. Pępek i P. Szczygieł, M. Samek, D. Kaczor pod kierownictwem pana A. Szula.

Za uświetnienie sympozjum programem artystycznym nasze gimnazjum otrzymało od prezesa TPAJ pani Ewy Dziaduś piękne podziękowanie. Wyrażało ono wdzięczność dla nauczycieli i uczniów, którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie spektaklu, który wszystkim bardzo się podobał i dostarczył wielu wzruszeń. Do podziękowań dołączone były także życzenia osiągania wciąż nowych sukcesów, utrzymania Szkoły nadal na wysokim poziomie pod każdym względem i szczególnej opieki Patronki – Anny Jenke.

Króciutki występ muzyczny młodzieży z Zespołu Szkół Plastycznych z Lublina zakończył spotkanie w MOK.

Spotkanie dostarczyło zebranym wielu wrażeń, poruszane tematy pobudziły do refleksji, a niedziela upłynęła miło i zdecydowanie za szybko.

DYREKTOR SZKOŁY
mgr Maria Kruczek
przyjmuje od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 8:45